یکی از جذاب‌ترین امکانات ساعت هوشمند اپل واچ 4 مجهز بودن آن به الکتروکاردیوگرام یا همان ECG است که می‌تواند به سادگی نوار قلب کاربر را در قالب یک فایل PDF به وی ارایه دهد. همچنین این قابلیت می‌تواند به طور کامل بیماری‌ها و اختلال‌های قلبی و عروقی احتمالی را در بدن کاربران تشخیص دهد و ضامن سلامتی آن‌ها می باشد.

مجموعه‌ ساعت‌های اپل واچ , به‌خودی خود یکی از بهترین‌ گجت‌های سلامتی هستند و کاربران می‌توانند با تهیه‌ی آن‌ها، به ویژگی‌های کاربردی و جالبی دسترسی داشته باشند. از زمان عرضه‌ی رسمی نخستین مدل این ساعت‌ها در سال ۲۰۱۵، اپل همواره سعی کرده آن‌ها را نسل به نسل بهبود دهد و با قرار دادن ویژگی‌های جدید، کاربران را به‌ خرید آن‌ها ترغیب کند.

ECG چیست ؟!

ECG , نوار قلب همان الکتروکاردیوگرام است که اغلب آن را با نام (ECGو در برخی‌جاها EKG) می‌شناسیم. الکتروکاردیوگرام در حقیقت یک منحنی مخصوص است که پتانسیل الکتریکی ناشی از تحریک عضله‌ی قلب را به‌ تصویر می‌کشد و پزشک متخصص می‌تواند با نگاهی دقیق به آن، انواع بیماری‌های قلبی را تشخیص دهد.

الکتروکاردیوگراف چیست ؟!

الکتروکاردیوگراف در واقع دستگاهی شامل تعدادی الکترود ویژه است که می‌تواند پیام‌های الکتریکیِ ساطع‌شده از قلب را تقویت و ثبت کند و در قالب نمودار ECG به‌ نمایش بگذارد. الکتروکاردیوگرافی (قلب‌نگاری) است که به‌ روند ثبت نوار قلب گفته می‌شود.

به‌طور کلی یک الکتروکاردیوگرام استاندارد دارای ۱۲ لید است که البته گاهی اوقات از لیدهای دیگری هم استفاده می‌شود. که امواج الکتریکی قلب را از ۱۲ زاویه‌ی مختلف مورد بررسی قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید:   بهترین ساعت های هوشمند ردیابی کودکان در سال 2018

اپل واچ سری 4 و قابلیت ECG

یکی از مهم‌ترین بخش‌های کنفرانس امسال اپل، به ساعت اپل واچ سری ۴ و به‌طور خاص‌تر، به معرفی ویژگی ثبت نوار قلب آن اختصاص داشت. اپل اعلام کرده که با اضافه‌کردن الکترودهایی به کریستال یاقوت کبودِ پشتی و اهرم کناری (یا همان Digital Crown ) توانایی ثبت نوار قلب را به ساعت جدیدش اضافه کرده است.

الکترودهای قرارداده‌شده در کریستال پشتی و دیجیتال کرون، می‌توانند امواج الکتریکی ناشی از ضربان قلب را تشخیص دهند و این امواج را به‌سمت تراشه‌ی S4 هدایت کنند. این تراشه‌، امواج یادشده را به سیگنال‌های خاصی تبدیل می‌کند؛ تمام این پروسه، از ابتدا تا انتها، ۳۰ ثانیه به‌طول می‌انجامد.

برچسب‌ها,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× از من بپرسید !